آبک ( 1/9/1387)

توچال درست پشت به ما، یال شمالی اش را به رخ می کشید و فکر برنامه های اسکی و اسنوبرد را در ذهن ما می انداخت.

در طول مسیر که تقریباً رو به سمت شمال بود و گه گاه به زیگ زاگ های شمال شرقی به شمال غربی انحراف داشت، سرپرست تیم، جناب آقای حسین شیرازی با کمک دیگر مربیان و کوه نوردان با تجربه و برجستۀ خانۀ کوه نوردان تهران من جمله عباس آقا و محمود خان که از هیمالیانوردان تیم ملی نیز بودند، آموزش هایی را متذکر شدند.

مه آلود بودن هوا و نیز تیغه ای بودن مسیر به خصوص لیز بودن سنگ ها در اثر رطوبت برف ها از ارتفاع3000 به بعد، ادامۀ صعود برای همۀ تیم را با مشکل مواجه می کرد. حتی اگر احتمال خطرهای احتمالی کم می بود، زمان اندک ما را به فکر وا داشت تا در مورد ادامۀ مسیر تصمیمی جدی بگیریم.

اولین برنامه ای بود که با گروه جدیدم اجرا می کردم. هر چند صعود به قلّه جز با پنج نفر از افراد با تجربه و سرشناس گروه انجام نشد، ولی فکر می کنم، تمامی همنوردانم از تصمیمی که برای برگشت گرفته بودیم، خوشحال بوده و همگی هدف اصلی را حضور در برنامه و سعی و تلاش و کوشش می دانستیم و این خود موفقیتی برای تیم به شمار می رفت.

تجربه های خوبی را در مورد مدیریت تیم، منطقی بودن و س مسئولیت نسبت به خود و دیگران را کسب کردیم. در کل، برنامۀ خوبی بود و ما ( تیمی که جدا شده و از صعود دست کشیدیم ) حدود ساعت 12:00از زیر گرده ای که در ارتفاع 3200 متری بر روی یال قرار داشت، و با سرعتی آرام و با احتیاط فرود آمده، حدود ساعت 15:00 در زیر همان آب انباری که صبح دیده بودیم، به استراحت و صرف نهار پرداختیم. لازم به ذکر است که صبحانه را در کنار اولین سنگ بزرگی که در روی مسیر یال قرار داشت ( که برای راحتی از کنار آن ادامه مسیر دادیم ) صرف نمودیم.

قرار بود مینی بوس ساعت 17:00 در همان نقطه ای که پیاده شدیم حاضر باشد که ما کمی زودتر ( حدود ساعت 7:00 ) چند دقیقه ای، جادۀ خاکی ای را که تا کنار جاده اصلی بود طی کردیم و به سمت میگون ادامه دادیم.

میان راه مینی بوس رسید و برای سوار کردن دوستانمان به طرف میگون رفتیم. اما وقتی مطلع شدیم از همان مسیر رفت، برگشته اند ( ظاهراً بر روی یال شمال شرقی ساخت و ساز هایی انجام شده که مجبور بوده اند قسمت های انتهایی را تراورز کنند ) دوباره به آنجا بازگشته و حدود ساعت 17:10َ همگی به سمت تهران حرکت کردیم.

زمان سپری شده تا پای کار از شهرداری تجریش، حدود یک ساعت و نیم طول کشید و در برگشت به دلیل ترافیک سنگین این مدت افزایش یافت. ولی در کل این برنامه با احتساب رفت و آمدها در زمستان یک روزه و در تابستان حتی در نصف روز قابل اجراست.

/ 2 نظر / 23 بازدید
ایرج

سلام حمید آقا[گل] باباتون میتونه عکسها رو از عکاس کیهان بگیره و بزنه رو سی دی و شما هم به راحتی اونو در وبلاگت قرار بدی[لبخند] خلاصه خیلی مخلصیم! [تایید]

سید عرفان میراسمعیلی

بسیار مقاله تون زیبا بود باز هم اگه مطلبی داشتین خوشحال میشیم استفاده کنیم